Ambasada Izraela „pod ochroną”

W związku z dyplomatyczną aferą na linii Polska-Izrael, społeczeństwo polskie w większości stanęło na stanowisku, że zachowanie dyplomacji Izraela było nieadekwatne i niesprawiedliwe wobec przegłosowanej niedawno ustawy o penalizacji kar za „polskie obozy zagłady”

Łatwo było doświadczyć emocji związanych z tym tematem i ludzi stojących po stronie uwag Izreala oraz tych, którzy twardo sugerowali, by zajęli się oni innymi sprawami i douczyli się historii.Oczywistym jest, że doszło w tej sprawie do wielu nieporozumień i uproszczeń, które postawiły nas w złym świetle. Sugerowane też były dalsze motywy, że reakcja ta była zaplanowana w związku z planowaną reprywatyzacją w Polsce. [Link pod spodem]

Efektem tych wydarzeń była zaplanowana manifestacja środowisk narodowych pod ambasadą Izraela, na którą zgodę wydał stołeczny ratusz. Szef MSWiA Joachim Brudziński polecił jednak wojewodzie znalezienie sposobu na niedopuszczenie do demonstracji i ten to zadanie wykonał, informując o wydaniu zakazu poruszania się na obszarze wokół izraelskiej placówki w okresie od  31.01 od godziny 13:00 do 5 lutego do północy.

Rząd stanął przed wyborem – uszanować zgromadzenie środowisk radykalnych albo uniknąć potencjalnych kontrowersji i zablokować tą możliwość. Wybór ciężki, gdyż dotyczy dwóch wartości: wolności i bezpieczeństwa.

Choć była to trudna decyzja, to jesteśmy w stanie ją zrozumieć. Wszelkie wrogie akty, które mogłyby być kierowane w stronę ambasady Izraela, na pewno zostałyby podchwycone przez media polskie i zagraniczne, a potem bardzo ogólnikowo i negatywnie przedstawione i rozdmuchane na arenie międzynarodowej. Biorąc pod uwagę „delikatność” relacji i krytyki względem Izraela, to było realne zagrożenie.

—–
[Wspomniany link] https://wpolityce.pl/polityka/378791-tylko-u-nas-co-sie-kryje-za-tak-gwaltowna-reakcja-izraela-na-polska-ustawe-oto-opinia-z-wnetrza-rzadu
http://www.rp.pl/Polityka/180139889-Szuldrzynski-Protest-narodowcow-pod-ambasada-Izraela-nie-moze-sie-odbyc.html
http://www.rmf24.pl/fakty/news-wojewoda-zablokowal-manifestacje-narodowcow-przed-ambasada-i,nId,2516306