Amerykańska odpowiedź na rosyjską ingerencję w wybory

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjeła dziś ustawę wprowadzającą nowe sankcje wobec Rosji i utrudniające Donaldowi Trumpowi zniesienie tych, które już obowiązują. Wydaje się, że to stanowcza, jednogłośna odpowiedź na pojawiające się pogłoski o ingerencji Rosji w ostatnie wybory prezydenckie w USA i działania na Krymie, ponieważ dokument został uchwalony przytłaczającą większością głosów 419 do 3.

Sankcje, które opierają na zamrażaniu pieniedzy, zmniejszaniu dostepności kredytow inwestycyjnych dla rosyjskich firm, wydaleniu oraz zakazowi wjazdu dla niektorych ludzi na pewno nie pomogą stosunkom na linii USA – Rosja.

Dla nas szczególnie ważna jest inna kwestia. Część z ograniczeń mają być bezpośrednio nałożone na firmy biorące udział w budowie rurociągu Nord Stream 2. Z Polskiej perspektywy projekt ten stoi w oczywistej sprzeczności z naszymi interesami gospodarczymi. Rosjanie próbują nim zniwelować naszą przewagę geograficzną jako wrót do bogatych rynków zachodnioeuropejskich, a Niemcy chętnie współpracują, bo im także zależy na wyeliminowaniu pośredników i samemu zarabianiu na tranzycie ropy i gazu.

Widzimy jakie korzyści i zagrożenia płyną z położenia geograficznego naszego kraju. Jedną z tych dobrych stron jest niewątpliwie fakt, że to my zarabiamy na tranzycie towarów z tanich centrów produkcyjnych na wschodzie do bogatych klientów zachodnich. Bardzo ważnym punktem naszej polityki jest walka o utrzymanie naszej przewagi, bo jeśli pozwolimy ją sobie odebrać, tak jak próbuje się to zrobić z użyciem Nord Stream 2 to zostaniemy z samymi wadami bycia krajem tranzytowym… Niestety nie tylko dla towarów ale także dla obcych wojsk.

—-
Polecamy także przeczytać:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/izba-reprezentantow-zatwierdzila-nowe-sankcje-wobec-rosji,759796.html
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-40720673