Belt&Road – Chińska projekcja siły

W ostatni czwartek odbyło się bardzo ważne wydarzenie geopolityczne. Chińczycy zaprosili do Pekinu światowych przywódców, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i biznesu. Głównym tematem spotkań była budowa tzw. „Nowego Jedwabnego Szlaku”- linii kolejowej łączącej Chiny z Europą, Azją Środkową i Bliskim Wschodem.

Spotkanie w Pekinie miało pokazać, że stolica Chin powoli urasta do roli pierwszorzędnego miasta świata, chcąca prześcignąć Washington D.C. Jest to oczywiście element gry geopolitycznej z Stanami Zjednoczonymi o pozycję światowego hegemona. Chińczycy za wszelką cenę pragną przekonać świat, że projekt Belt&Road jest realistyczny i wykonalny, jednak z drugiej zaś strony chcą też sprawdzić czy dane kraje spełniają pokładane w nich nadzieje.

Dla Polski idea „Jedwabnego Szlaku” to ogromna szansa dla rozwoju, gdyż nasze geograficzne położenie wpasowuje się w całościowy plan realizacji szlaku. Premier Beata Szydło wróciła do Polski z kontraktem. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. podpisało list intencyjny z chińskim przedsiębiorstwem Metallurgical Corporation of China Ltd MCC. Dzięki temu oba przedsiębiorstwa będą mogły prowadzić wspólne projekty budowlane w Polsce, Chinach, bądź innych państwach partycypujących w koncepcji „Belt&Road”.

Polska wyszła z inicjatywą „Bursztynowego Szlaku”, który naturalnie dopełniałby „Jedwabny Szlak”. Chińczycy wyraźnie wysyłają nam sygnały, że widzą nasz potencjał i oczekują, że udowodnimy iż ich kalkulacje wobec Polski będą dla nich opłacalne.

———————
Polacy także przeczytać: