Czy Francja zatrzyma wiatr zmian?

Kryzys gospodarczy i polityczny Unii Europejskiej powoduje zmianę nastrojów w krajach członkowskich. Zwolennicy Unii cieszyli się ze zwycięstwa Alexandra Van der Bellena w Austrii oraz Marka Ruttego w Holandii, którzy przeciwstawili się radykalnej prawicy oraz ich retoryce.

Zwycięstwo Macrona w I turze oraz prawdopodobne w II turze nie rozwiąże problemów, które trawią Francję i Unię Europejską. Mimo iż Front Narodowy La Pen jest niepokojącą, a nawet szkodliwą opcją, to jawi się jako oczekiwana zmiana aktualnej sytuacji. Jeśli nie nastąpi to teraz, to w 2022 lub wcześniej.

Naszym zdaniem powinniśmy – jako europejczycy – zrozumieć, że wizja Unii Europejskiej z poprzednich lat prosperity nie przystoi już do rzeczywistości. Trzeba zaakceptować błędy, które poczyniły elity europejskie i dokonać szeroko zakrojonej reformy fundamentów i zasad funkcjonowania Unii Europejskiej.

Dalsza usilnie wdrażana integracja nie spotyka się z dynamicznie zmieniającymi się oczekiwaniami społeczeństw europejskich. Doprowadzić to może do wzmocnienia się nastrojów antyunijnych, które stopniowo się radykalizują. Uczyńmy krok w tył by wykonać dwa kroki do przodu. Bez refleksji i przedefiniowania celów strategicznych, Nie będzie można myśleć o przyszłości Unii jaką dzisiaj znamy

Polecamy także przeczytać:
https://www.nowakonfederacja.pl/macron-nie-uratuje-honoru-francji/
http://kulturaliberalna.pl/2017/04/23/wybory-francja-komentarz-kuisz/
https://wpolityce.pl/swiat/336736-walka-o-fotel-w-palacu-elizejskim-marine-le-pen-corka-diabla-ona-nie-ma-w-sobie-nic-z-blondynki-sylwetka?strona=2