Czy wiesz, że żyjesz w bańce?

Aktualnie żyjemy w erze informacyjnej, która rozpoczęła się w latach 90-tych poprzedniego wieku, dzięki rozwojowi technologii komputerowej oraz nowego medium jakim jest internet.Bez obaw można powiedzieć, że jeszcze nie było takich czasów, by ludzkość miała dostęp do tak szerokiej bazy wiedzy jak dzisiaj.

Niestety wszystko ma swoje dobre i złe strony. Jak kiedyś poszukiwano wiedzy z racji jej braków, to aktualnie jesteśmy bombardowani ogromem informacji, której nasz umysł nie może łatwo posegregować i zrozumieć, przez co większość odrzuca lub ignoruje.

Facebook, google, Youtube również stanęły przed tym wyzwaniem – co i dlaczego pokazywać ludziom? Kiedyś informacje selekcjonowali dziennikarze, których nazywano „gatekeeperami” starającymi się o rzetelność i wiarygodność.

W dzisiejszych czasach, o tym co zobaczymy na naszym „wallu” czy w wyszukiwarce decyduje algorytm oparty na naszej aktywności. Z założenia ma nas chronić od przesytu informacji, ale tak naprawdę zamyka nas w bańce informacyjnej.

Z powodu naszego lenistwa wielokrotnie wpadamy w pułapkę algorytmów, które pokazują nam przeważnie to z czym się zgadzamy lub to co nas interesuje. Zaburza to nasze rozumienie świata, akceptację innych poglądów czy opinii czy nawet doprowadza do oszłomskich postaw „wszechwiedzy”.

Jeżeli pragniemy mówić o społeczeństwie świadomych obywateli powinniśmy po pierwszy być świadomi tych mechanizmów, a po drugie zmieniać swoje nawyki korzystania z internetu.

—–
Więcej wartościowych informacji o tym zjawisku:
https://wethecrowd.pl/facebook-banka-informacyjna/