Dlaczego Warszawa jest tak ważna?

Wybory na prezydenta Warszawy to ważny moment w trakcie wyborów samorządowych. Większe miasta wojewódzkie też mają swoje znaczenie, ale najważniejsza jest stolica. Skumulowane jest tam większość urzędów centralnych, obywa się tam najwięcej różnego rodzaju protestów czy marszów, znajduje się tam wiele centr medialnych głównych gazet w Polsce oraz jest to największy konglomerat miejski w Polsce.

W tej politycznej walce pozycja prezydenta miasta Warszawy ma znaczenie czy aktualnie rządząca partia będzie miała ułatwienie lub utrudnienie w sprawowaniu swojej władzy i siły przekazu medialnego.

Przyzwyczailiśmy się, że na to stanowisko nie kandydują ludzie ideowi, chcący zmienić obraz i kondycję stolicy, ale posłuszni kandydaci danej partii, by pomóc jej w zdobyciu lub utrzymaniu władzy. W pewnych sytuacjach wybory te mogą stanowić dobry sposób na wypromowanie się danego kandydata i sięgnięcie po wyższe urzędzy w kolejnych wyborach bądź przetasowaniu politycznym.

Główne partie (PO, PiS, N.) zrozumiały, że muszą postawić na świeżą, nową twarz. Afery reprywatyzacyjne utopiły Gronkiewicz-Walz i nie może ona liczyć na reelekcje. Zarządy partii wiedzą też, że nie mogą promować nikogo samodzielnego lub utalentowanego, kto w przyszłości zbudowałby swoją siłę polityczną. Rok przed wyborami w walce o Warszawę stanąć mają Rafał Trzaskowski (szef sztabu Walz) i Jacek Jaki (aktualny sekretarz stanu ministerstwa sprawiedliwości). Wpisują się w to założenie dość dobrze.

Niezależnie od tego kto zostanie wybrany prezydentem Warszawy, nie zmieni się grubość betonu politycznego i arogancji partii wobec problemów obywateli. To walka na świeczniku o najważniejsze pozycje w kraju. Sytuację może zmienić świeży kandydat z poza aktualnego układu…