Emigranci na Nie

Na początku maja rzecznik PiS zadała opozycji w kwestii przyjęcia imigrantów. Odpowiedź Grzegorza Schetyny na to pytanie zrodziło najwięcej wątpliwości – po długim okresie przedstawiania PiSu jako partii niehumanitarnej i antyeuropejskiej, Platforma pozornie zmieniła w sprawie imigrantów i bezpieczeństwa podejście o 180 stopni. Pozornie, ponieważ po zeszłotygodniowej wypowiedzi premier Szydło po zamachu w Manchesterze można było ze strony polityków PO usłyszeć oskarżenia i porównania do Marine Le Pen.

Trudno zatem stwierdzić jaka jest postawa opozycji wobec tego trudnego problemu.

Naszym zdaniem kwestia relokacji imigrantów nie jest w żadnym stopniu porządnie uargumentowana. Europejska solidarność bądź podkreślanie wartości praw człowieka nie mogą zasłaniać zaniedbania członków Unii Europejskiej w polityce azylowej.

Co jest warte podkreślenia, sceptycyzm nie wynika jedynie z medialnych i siejących strach zamachach w Europie, ale braku przemyślanej wizji asymilacji imigrantów w Europie (także potencjalnie w Polsce) oraz kosztów, które trzeba ponieść by ich utrzymać i wdrożyć w życie społeczności.