„Fake News” – kłamstwo pod postacią prawdy

Internet jest niezaprzeczalnie jednym z ciekawszych dokonań ludzkości, jednak niepozbawiony swoich specyficznych wad. Jednym z szkodliwych syndromów jest tzw. „Fake news” (sztuczne/fałszywe informacje). Ze względu na możliwość oddolnego tworzenia nieograniczonej treści – czyli każdy może pisać co chce – zdecydowanie spadła jakość tych treści oraz jej wiarygodność.

Większość potencjalnych odbiorców jest „poznawczo leniwa”, a przy tym przytłoczona informacjami. Ludzie zaś mają ograniczoną zdolność do oceny wiarygodności informacji.

I tak psychologowie opisują na przykład „efekt śpiocha”, polegający na tym, że wraz z upływem czasu informacje nawet ze źródeł o niskiej wiarygodności, zyskują na wartości, gdyż ludzie oddzielają od siebie obie składowe. Specyfika ludzkich mechanizmów poznawczych sprawia też, że teza podparta dowodem (niezależnie od jego prawdziwości), ma większe szanse na akceptację ze strony odbiorcy.

Elementami społeczeństwa obywatelskiego są: społeczna aktywność oraz umiejętność weryfikowania informacji. Niestety wielu z nas nie zna narzędzi, ani nie ma umiejętności radzenia sobie z weryfikacją danych, które bombardują nas każdego dnia. Ze wszelkich sił będziemy działać w celu wspierania i rozpowszechniania narzędzi oraz nauki prowadzącej do świadomego i krytycznego odbioru otaczającej nas rzeczywistości.

Cytat na obrazku na podstawie artykułu: http://www.defence24.pl/410083,jak-zatrzymac-rosyjska-propagande