Jak my Polacy oszczędzamy?

Ostatnie badania ukazały nam, że tylko 54% oszczędza jakiekolwiek pieniądze, z czego tylko 13% oszczędza regularnie. Polacy są inteligentnym narodem. Potrafimy myśleć nieszablonowo i oprócz wiedzy ogólnej wyniesionej ze szkół mamy sporo wiedzy z innych dziedzin w kierunku których się nie uczyliśmy. Blisko 87% badanych deklaruje, że ma jakąkolwiek wiedzę na temat finansów i oszczędzania, czyli jest to wynik moim zdaniem tylko dobry ponieważ prawie 2/3 z tej grupy przyznaje się do przeciętnej wiedzy z tego zakresu.

19% polaków odkłada pieniądze bez konkretnego celu, tylko co trzeci Polak oszczędza na fundusz awaryjny, natomiast reszta celi na które oszczędzamy to wydatki na dom, kosztowne zakupy i urlopy. Wynika z tego, że większość swoich oszczędności wydajemy na bieżąco pokrywając aktualne zobowiązania i realizując swoje zachcianki. Statystyki pokazują również, że wydajemy więcej niż zarabiamy co prowadzi do frustracji w społeczeństwie i niezadowolenia z osiąganego zarobków. Jeżeli już odłożymy jakieś oszczędności to nie jesteśmy nie zawsze jesteśmy usatysfakcjonowani osiąganymi zyskami z odłożonych kwot.

Dlaczego tak jest? Być może dlatego, że wydajemy oszczędności na bieżąco i nie są one w stanie wystarczająco zarobić na koncie oszczędnościowym, lub dlatego, że spora część polaków przysłowiowo chowa pieniądze do skarpety ponieważ brak nam wiedzy na temat instrumentów finansowych i możliwości jakie nam dają co prowadzi co braku zaufania do rynków finansowych. Niestety oszczędności zarabiają na siebie w skali długich lat, a tylko 3% z nas odkłada środki z myślą o emeryturze.

Podsumowując możemy zauważyć, że jesteśmy zbyt mocno nastawieni na konsumpcjonizm co prowadzi do wydawania większej ilości pieniędzy niż mamy. Kieruje nas to do miejsca które powinno nas uczyć od dziecięcych lat jak powinniśmy zarządzać naszym budżetem ponieważ w dzisiejszych czasach staje się to bardzo ważne w szczególności gdy na każdym rogu coś nas kusi, żeby wydać kolejne pieniądze. Dzisiaj tak dużo mówi się o edukacji, ale niestety tak ważna rzecz jak wiedza finansowa, zarządzanie budżetem, oszczędzanie i inwestowanie nie jest tematem zajęć w szkołach podstawowych i średnich, zaczyna się to dopiero w szkołach profilowanych o kierunku ekonomicznym.

Chcemy także podkreślić , że obniżenie podatków oraz zwiększenie możliwości inwestycyjnych ma ogromne znaczenie dla ilości pieniędzy w rękach obywateli. Zaspokojenie podstawowych potrzeb i zachcianek skłania do oszczędzania i bogacenia się. Ostatecznie liczy się przecież jak bogaty jest naród, a nie budżet centralny.

—-
Na podstawie:

https://www.bgzoptima.pl/__data/assets/pdf_file/0019/9073/BGZOptima_Polak_Oszczedny_2016.pdf

https://spolecznosc.ingbank.pl/-/Blog/Jak-oszczędzają-Polacy/ba-p/142

http://media.aviva.pl/pr/307672/polak-finansowym-singlem-jak-oszczedzaja-polacy

http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/fk_oszcz_2014.pdf

http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-jak-oszczedzaja-polacy-poznajcie-wyniki-naszego-sondazu,nId,2258595

http://www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1589840,Jak-oszczedzaja-Polacy-Wyniki-badania-moga-zaskoczyc