Jakość życia w Polsce

Bez przerwy docieraja do nas informacje o sukcesach obecnego gabinetu rządowego i o tym jak pozytywnie odbierają go obywatele. Sukces można definiować różnie, ale my obywatele przede wszystkim odczuwamy go poprzez poprawę naszego codziennego życia, spokoju i pewności pracy oraz tego co robimy i czy możemy coś robić w wolnym czasie.

08709b1b-9b71-4b45-8709-ea302521ea52Oceniajac w ten sposób obecne działania rządu są pewnym sukcesem. Jednak sukcesy tego rodzaju nie są Polakom obce od 89 roku, mimo to ciągle tęsknimy do poziomu życia innych bardziej rozwiniętych krajów. Ciągle borykamy się z masową emigracją młodych i wielkimi kredytami. Zgodnie z badaniem GUS „JAKOŚĆ ŻYCIA W POLSCE” 2015r. Większosć obywateli jest zwolennikiem rozwiązań tak zwanych „dawanych”. Aż 42,6% badanych zdecydowanie zgadza się z tym, że jednym z obowiazków państwa powinno należeć zmniejszenie różnic pomiedzy wysokimi a niskimi dochodami. Jest to pytanie wysoce nieprecyzyjne i mylne, ponieważ nie mówi w jaki sposób i karmi ludzi niespełnialnymi ideami. Kolejnym pytaniem było: „państwo powinno zapewnić każdemu podstawowe minimum dochodów” za którym zdecydowanie opowiedziało się 46,4% badanych.

Wracając do naszego pytania o sukces. Czy rząd jest sprawcą jakiegos sukcesu? Wbrew pozorom – tak a program 500+ jest tego przykładem. Natychmiastowo spowodował on ulgę dla ogromnej części społeczeństwa zyjącej „od pierwszego do pierwszego”. Nic jednak nie jest czarno białe. Pozostaje pytanie: „jak długo ten sukces potrwa i ile za niego zapłacą inni?”. To jest to, co martwi nas najbardziej jako Wolnych Obywateli, gdyż nie pragniemy chwilowej (analogicznie z historii – Gierkowej) ulgi w życiu, kosztem późniejszego spłacania długów, ale zbudowanie gospodarki, która bez specjalnych ingerencji pozwoli żyć nam dostaniej i pewniej.

Naszym zdaniem poziom życia obywatele nie powinien zależeć tylko od pomocy, którą dostaja od władzy, ale przede wszystkich od ich własnej pracowitości, zaradności i uczciwości. Chcemy doprowadzic do takiej sytuacji w której po owe „500+” obywatel nawet nie ma za bardzo ochoty się schylić. Naszym zdaniem, należy to osiagnać poprzez zmianę podejścia wobec Polskiej gospodarki i rynku pracy, ponieważ samo 500+ to jedynie droga zapomoga, która nie prowadzi do rozwiązania prawdziwych problemów.