Jestes niepełnosprawny lub za granicą? Masz problem!

Prawo i Sprawiedliwość od wielu miesięcy przymierzała się do zmian w kodeksie wyborczym, wielokrotnie testując granice akceptowalności zmian przez samorządowców, obywateli czy środowiska społeczne.

Mimo głośnych i często niebezpiecznych propozycji zmian, większość została w ramach oporu społeczno-politycznego wykreślona, jednak przymiarki do zmian w następnych latach zostały właśnie postanowione.

Po przepychance z urzędem prezydenta zostało przyjęte kilka rzeczy: określenie zasad ważności głosu, dwukadencyjność samorządów, JOW-y w miejscowościach do 20 tysięcy, powoływanie komisarzy wyborczych na wniosek ministra spraw wewnętrznych oraz usunięcie głosu korespondencyjnego.

I to właśnie kwestia usunięcia głosu korespondencyjnego obok sposobu powoływania komisji wyborczych nas dziwi i niepokoi.
Jesteśmy świadomi, że jedynie wąska część obywateli wybiera ten sposób głosowania, jednak jest to rozwiązanie które umożliwia osobom niepełnosprawnym oraz tym, którzy są za granicą aktywnie brać udział w wyborach.

Argument, że w głosowaniu korespondencyjny trudne do uchwycenia jest proceder kupowania głosów brzmi absurdalnie. Jedną z słusznych zasad demokracji jest to, by nie dyskryminować nikogo, kto pragnie mieć wpływ na swój kraj, niezależnie od jego sytuacji prywatnej czy miejsca pobytu.

Żałujemy, że aktualna władza miesza właściwe formy z tymi, które mają tworzą szkodliwy wpływ polityczny

—-
Więcej na ten temat:
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sejm-uchwalil-zmiany-w-ordynacji-wyborczej-autorstwa-pis,798692.html
http://www.newsweek.pl/polska/polityka/nowe-prawo-wyborcze-likwidacja-glosowania-korespondencyjnego,artykuly,419777,1.html
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/563806,zmiana-kodeks-wyborczy-pis-chce-likwidacji-glosowanie-korespondencyjne.html
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/630209