Kamień Pomorski „Polskim Hongkongiem”

Kamień Pomorski w świadomości Polaków jest raczej miejscem dobrym do wypoczynku niż miejscem, gdzie pierwszy raz w wolnej Polsce wprowadzono w praktyce zasady „Gminy Minimum” z pozytywnym skutkiem.

Stefan Oleszczuk w latach 90-tych mimo oporu środowisk samorządowych zdecydował się wprowadzić w czyn marzenia o gminie wolności, gdzie pieniądze publiczne idą na potrzeby mieszkańców, urzędy pracują efektywnie, przedsiębiorcy są wspierani, a podatki obniżane lub usuwane.

Dzisiaj zauważamy wielu teoretyków władzy, którzy głoszą „co by zrobili, gdyby rządzili” jednak nie mając żadnego doświadczenia i wiedzy opierają się jedynie na swoich projekcjach.

W socjalistycznym systemie władzy poszukujemy oazy wolności, zwracamy swój wzrok na drugą stronę globu, a nie jesteśmy świadom, że w Kamieniu Pomorskim mieliśmy swój prawdziwy „polski Hongkong”.

A co takiego dokonano w Kamieniu Pomorskim?
– W ciągu 4 latach z deficytu 40% budżetu osiągnięto 70% nadwyżkę
– Zredukowano o ponad 50% liczbę urzędników miejskich bez strat w efektywności
– Udowodniono, że imprezy kulturowe odnoszą sukcesy bez pieniędzy publicznych (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej)
– Wykluczono tzw. fundusze reprezentacyjne
– Wprowadzono uczciwą prywatyzację mieszkań komunalnych udzielając znacznych bonifikat (do 95%) ich lokatorom
– Uwłaszczono mieniem mieszkańców, więc nie ma jak np. na Mazurach ryzyka, że obcokrajowcy widniejący nadal w Księgach Wieczystych odbierze nieruchomość Polakom
– Wydawano przy najniższych podatkach 55% budżetu na inwestycje infrastrukturalne ( średnia krajowa ok. 17%)
– Wybudowano m.in. własną kanalizację, drogi i wymieniono cały system oświetlenia
– Zmieniono nazwy ulic nie czekając na PIS, a nazwy wprowadzono ponadczasowe, informacyjne ( nie nowych bohaterów)
– Rozwiązano problem miejsc sprzedaży alkoholu na równych i uczciwych zasadach

Nie wymieniliśmy wszystkim zmian w gminie i powiecie Kamieńskim, o nich będziemy jeszcze w przyszłości mówić i promować!
Sukces w Kamieniu Pomorskim jest dowodem skuteczności „Gminy minimum” i przekonaniem, że można rozszerzyć to do koncepcji „Państwo minimum”

—–
Artykuł nawiązujący do sukcesu Kamienia:
http://e-ulatowski.pl/byl-sobie-burmistrz/