Katastrofa demograficzna na horyzoncie

Polska podobnie inne kraje europejskie boryka się z problemami demograficznymi – jest coraz mniej ludzi w wieku produkcyjnym, a coraz więcej ludzi w wieku emerytalnym. Ma to ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki, gdyż budżet będzie obciążony jest coraz większymi świadczeniami emerytalnymi.
 
Wedle prognoz, w 2050 roku na 100 mieszkańców w wieku produkcyjnym będzie 60 osób po 65 roku życia. Problematyka demografii jest złożona oraz rozłożona na przestrzeni czasu, przez co nie zobaczymy efektów wielu krótkowzrocznych decyzji politycznych w najbliższych latach.
 
Rządy krajów europejskich próbują na skróty rozwiązywać palący problem ogromnych kosztów świadczeń emerytalnych poprzez wydłużanie wieku pracy. Będzie to jednak mieć swoje konsekwencje w pogłębianiu różnic społecznych oraz sytuacji przyszłych emerytów.
 
Aktualny rząd próbuje przekonać Polaków że projekt „500+” jest skutecznym rozwiązaniem problemów demograficznych Polski. Naszym jednak zdaniem jest to krótkowzroczny postulat polityczny zadłużający Polskę w dłuższej perspektywie, utrudniający sytuację przyszłym pokoleniom.
 
Rozwiązaniami długofalowymi będą: obniżka podatków, uproszczenie prawa, redukcja kosztów publicznych, wspieranie przedsiębiorczości, zaprzestanie zadłużania państwa i zwiększenie stabilności ustrojowej. Przestawiając sprawę prościej – powinniśmy stworzyć możliwości, gdzie młodzi ludzie będą w stanie odnosi sukcesy, zakładać rodziny oraz budować potencjał gospodarczy Polski.
 
Czy tego chcemy czy nie, przyszłą Polskę będzie budować to i przyszłe pokolenie i powinniśmy zrobić jak najwięcej, by dać im narzędzia do tego.

—–
Więcej na ten temat:
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/najlepiej-byc-zdrowym-i-pracowitym/