Czy to koniec niezależnych sądów?

Partia rządząca tuż przed okresem urlopowym szykuje niemały szok dla obywateli. Zaczęli od podniesienia cen benzyny, a teraz wymiany ustawowej sędziów Sądu Najwyższego wedle klucza ministerialnego, de facto politycznego. Można nawet porównać to do konkursu „Komu partia ufa najbardziej?”

Obserwujemy pewnien ciąg przyczyno-skutowego w postępowaniu PiS-u od początków ich rządów:

Podporządkowanie prezydenta —> Stworzenie afery wokół Trybunału Kontytucyjnego (osłabienie jej autorytetu) —> zmiany ustawowe w sprawie wybieralności KRS (Krajowa Rada Sądownictwa —> powierzenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w rękach jednej osoby —> Wymiana ustawowa Sędziów Sądu Najwyższego.

Powtarzana przez nas od jakiegoś czasu teza, że propaństwowa i socjalistyczna mentalność rządzących objawia się w autorytarnym dążeniu do kontrolowania realizacji ich wizji „polskiej racji stanu”, nawet jeśli czynione jest to wbrew prawu.

Warto zaznaczyć, że my również uważamy za konieczne zmiany w systemie sądownictwa. Jest on niewydolny, w pewnej części upolityczniony, z skostniałą mentalnością prawną, prawo zaś, na którym jest osadzone niespójne, nieuporządkowane i patologicznie przerośnięte.

Aktualnie władza oczyszcza sobie drogę do wprowadzania wszelkich zmian prawnych, które są w ich sytuacji możliwe (brakuje im jedynie większości kontytucyjnej). Zachowania te są w naszym odczuciu BARDZO szkodliwe dla stabilności prawnej i ustrojowej.

Nie pozostaje nam nic innego jak pamiętać o tym co robi PiS i przy nadchodzących wyborach i nie ulegać socjalistycznym przynętom podobnym do 500+ i przez to „przymknąć oko” na inne równie ważne kwestie.

—-
Polecamy także przeczytać:
https://panoptykon.org/wiadomosc/atak-na-sady-atak-na-kazdego-z-nas
http://www.hfhr.pl/projektowane-zmiany-w-krs-naruszaja-konstytucje-opinia-hfpc/
http://www.hfhr.pl/stanowisko-w-sprawie-projektu-nowelizacji-ustawy-o-sadzie-najwyzszym/