Kontytucja 3 maja – próba ratowania upadłego państwa

Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja III maja była pierwszą Europejską i drugą światową kontytucją – próbą zbudowania fundamentów prawnych w celu jasnego określenia systemu władzu oraz praw i obowiązków obywateli, które prowadziłby do względem stabilizacji.

Z dzisiejszej perspektywy dokument ten może wydawać się archaiczny, jednak biorąc pod uwagę końcówkę XVIII wieku oraz sytuacje w jakiej znajdowała się Polska, był to dokument postępowy, chcący rozpocząć naprawę Polski od zbudowania stabilnych fundamentów prawa, by na nim oprzeć przyszłe reformy państwa.

Kontytucja III maja była spóźnionym głosem rozsądku upadającej Rzeczpospolitej. Dopuszczono by marne elity rządziły krajem aż do jego upadku. Mimo iż mija dzisiaj 226 lat od tamtych wydarzeń, znaleźć możemy wiele podobieństw w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Historia to jednak wielka niewiadoma, zatem nie należy popadać w defetyzm, ale zaangażować się, by zmienić Polskę na lepsze. Tak jak panowie w 1791 roku postanowili wbrew sytuacji politycznej zaangażować się odbudowę kraju, tak teraz My mamy ku temu jeszcze lepsze możliwości. Ważne jednak, by nie było na to za późno!