Krucjata przeciw „fake news”

W ostatnich dniach zauważalne zostały zapowiedzi wprowadzenia zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. A chodziło oczywiście o „fake news” czyli zmyślone informacje, obrazki, wypowiedzi, głównie mające na celu ośmieszać i pogrążać danych ludzi bądź organizację.

Krucjatę od pewnego czasu zapowiadał poseł PiS Dominik Tarczyński w słowach „Bierzemy pod uwagę kary finansowe, zawieszenia emisji lub wydania od miesiąca do kilku miesięcy, odebranie koncesji, a nawet sankcje karne. Wszystko zależy od tego, z jakim okresem politycznym mamy do czynienia.”  To odważne słowa w ustach polityka partii rządzącej.

Zacznijmy od tego, że „fake news” to najgorsza choroba internetu. Należy ją z całą surowością potępiać. Jednakże główne partie polityczne i ich działacze posługują się wielką ilością „Fake newsów” napędzając spiralę „fakowej nienawiści”. Znane są nam przekazy o „płatnych hejterach” na internecie w celu budowania politycznego przekazu. Zatem zapowiedź krucjaty wydaje się być hipokryzją, zaś rozwiązania pro-państwowe budzić duże wątpliwości skuteczności, rzetelności i uczciwości.

Stosujemy się do zasady „nie chcesz fake newsów – to ich nie twórz„. Jeżeli chcesz walczyć z fake newsami, to wspieraj i czytaj porządne portale, nie udostępniaj niesprawdzonych informacji i stwórz albo promuj oddolne inicjtywy walczące z tą plagą.

Górnolotne hasła o walce z „fake newsami” z poziomu ministerialnego warto włożyć między bajki…

—–
Więcej informacji o tym problemie:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis-fake-newsy-media-wydawcy,237,0,2357741.html
http://telewizjarepublika.pl/dominik-tarczynski-idzie-na-wojne-z-fake-newsami-to-moge-obiecac-ze-tej-sprawy-nie-odpuszcze-strona-2,48127.html
https://wiadomosci.wp.pl/beda-potezne-kary-za-rozpowszechnianie-fake-newsow-posel-pis-dominik-tarczynski-chce-ustawy-6140934740391553a
http://antyweb.pl/prawo-pis-fake-news/
http://www.rp.pl/Nowoczesna/170619109-Nowoczesna-chce-wprowadzenia-slepego-pozwu-do-walki-z-fake-news.html#ap-1
http://wiadomosci.dziennik.pl/media/artykuly/555118,fake-news-ustawa-media-pis-dominik-tarczynski-kary.html