Kto ma prawo karać telewizję?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę na TVN24 wysokości 1,5 miliona złotych. Argumentuje to tym, że telewizja, propagowała działania sprzeczne z prawem i sprzyja zachowaniu zagrażającemu bezpieczeństwu.

Wedle Konstytucji art 213 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa prawa do informacji od interesu publicznego oraz wydaje rozporządzenia, a w sprawach indywidualnych uchwały.

Niezależnie od naszych sympatii bądź antypatii do TVNu uważamy tą decyzję za błędną i opartą na bardzo nikłych przesłankach na podstawie eksperta kojarzonego z konkurencyjną telewizją Trwam. Sposób wyboru władz KRRiT oraz wpływy polityczne na ten organ dyskredytują go jako rzetelnego sędziego wolności słowa i interesu publicznego.

Niepotrzebnie dla sprawy polskiej angażuję się w to Guy Verhofstadt, którego krytyka zaognia sytuację oraz wzmaga irracjonalną niechęć do Unii Europejskiej.

Naszym zdaniem instytucja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest przeżytkiem z czasów PRLu i powinna zostać rozwiązana, zaś kompetencje straży wolności słowa oraz ochrony prawa do informacji pozostawić wyspecjalizowanym organom zewnętrznym.

Wysokość kary nie jest naszym zdaniem rzeczą najważniejszą, ale argumenty które nie zostały rzetelnie uargumentowane i mogą tworzyć niebezpieczny precedens.

—–
Więcej na ten temat:
https://businessinsider.com.pl/media/tv-radio/kara-dla-tvn-24-za-relacje-spod-sejmu-krrit/g3z92qh
http://www.tvp.info/35169117/spoleczenstwo/kara-dla-tvn-24-za-sprzyjanie-zachowaniom-zagrazajacym-bezpieczenstwu/
http://www.newsweek.pl/polska/polityka/krrit-karze-tvn-amerykanskie-media-mowi-o-autorytaryzmie,artykuly,420324,1.html
http://fakty.interia.pl/polska/news-verhofstadt-kara-dla-tvn-to-powod-by-przyspieszyc-prace-w-sp,nId,2476492