Lotnisko pomnikiem pychy władzy

W ostatnich dniach doszły do nas wieści o przygotowywanej specustawie dotyczącej wielkiego projektu jakim jest Centralny Port Lotniczy. Politycy PiS-u zapewne traktują to jak pewnego rodzaju dowód wielkości ich rządów, mieszkańcy Baranowa oraz eksperci mają nieco inne zdanie.

Celem jest lotnisko między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

Mimo rosnącej liczby pasażerów zapotrzebowanie na tak wielki obiekt w Polsce nie wydaje się być racjonalny. Na przykładzie Berlin-Brandenburg widzimy, że tak wielkie projekty pochłaniają ogromną ilość pieniędzy oraz afer finansowych. Zapowiadany koszt może wynieść około 30 miliardów złotych.

Biorąc pod uwagę naszą skuteczność budowlaną wielkich projektów jak np. budowie autostrady A1 pod Łodzią czy dowolny remont kolejowy, możemy ponieść długoterminowe koszty budowy bez gwarancji jego użyteczności w najbliższym czasie.

Centralny Port Lotniczy ma być symbolem pychy władzy – podobnie jak za Gierka powstała Gierkówka, choć ona akurat jest relatywnie użyteczna.

—-
Więcej na ten temat:
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,21532599,bedzie-centralny-port-lotniczy-za-30-miliardow-zlotych-tylko.html
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/centralny-port-komunikacyjny-pod-znakiem,66,0,2403650.html
http://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/kiedy-centralny-port-lotniczy-koncepcja-architektoniczna-juz-w-tym-roku,30661.html