Miejsce Europy na świecie

Podczas gdy w Polsce większość polityków zajmuje się przygotowaniami do wyborów samorządowych, sytuacja na świecie – a w tym wypadku w Europie – zmienia znacząco swój bieg.

Redaktor naczelny w Nowa Konfederacja Barłomiej Radziejewski zwrócił uwagę na bardzo ważną rzecz w zmieniającym się świecie – na wypowiedź szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Massa w gazecie „Handelsblatt”.

Co można wywnioskować?
– Niemcy zauważyli, że działania amerykańskiego rządu są antyeuropejskie i dążące do podziału, a nie konsolidacji Europy.
– Kreuje się nowy światowy ład
– Unia Europejska powinna stanowić konstrukt chroniący interesy i suwerenność całej Europy w zmieniającym się świecie
– UE ma powrócić do koncepcji „Super-Europy”
– Rośnie poparcie Niemiec do federalistycznej wizji Macrona

Zmiana i zaostrzenie retoryki rządu RFN jest naturalną reakcją na słabnące więzi z USA oraz coraz agresywniejszą politykę Donalda Trumpa. W zmieniającym się świecie globalizmu, pojedynczy kraj nie ma szans, dlatego wzmacnianie potencjału obronnego, walutowego i rozliczeniowego UE jest zdaniem Niemców jedyną drogą, by liczyć się w światowej dyplomacji.

Polska dyplomacja w zasadzie nie istnieje i opiera się na ogólnikowych banałach, które nie prowadzą do żadnych korzyści ani dla Europy, ani dla Polski.

—-
Źródła:
https://www.facebook.com/bradziejewski/posts/2026338864046004
https://global.handelsblatt.com/opinion/making-plans-new-world-order-germany-us-trump-trans-atlantic-relations-heiko-maas-europe-956306
https://www.ft.com/content/23ca2986-a569-11e8-8ecf-a7ae1beff35b