„Mity” wiceministra Morawieckiego

2406945-podatki-pieniadze-657-323Pan wicepremier Mateusz Morawiecki w ostatnim wywiadzie dla TVPinfo mówi, że w Polsce podatki wcale nie są wysokie. Wcześniej zaś zapewniał nas,że toczy rozmowy z 20-toma różnymi instytucjami finansowymi by uzyskać 20 tysięcy miejsc pracy. Pracowitości Panu wicepremierowi nie odmówimy, ale ostatecznie liczą się efekty a tych ciężko ujrzeć na horyzoncie obserwując najnowsze statystyki. Ponadto jesteśmy przekonani, że nie taka jest recepta na niedobór miejsc pracy.

W Polsce mamy wysokie koszty pracy zmuszające zakład pracy do ograniczenia poziomu płac. Ponieważ płace są bezpośrednio powiązane z opłatami prowadzi to do patologii, w której miejsc pracy mamy coraz mniej a potrzebujących coraz więcej. Jak mówi wicepremier Morawiecki nasze polskie „niskie podatki”są rozbite na wiele opłat, część po stronie pracodawcy, a część po stronie pracownika. Nic dziwnego, że ciężko jest się w tym zorientować, co finalnie powoduje, że nie wiadomo ile podatków się płaci.
974783-podatki-657-323
Rozsądną alternatywą byłoby, gdyby pracodawca CAŁĄ kwotę przelewał pracownikowi (koszt pracodawcy) a pracownik, widząc całą kwotę, sam się rozlicza przed urzędem skarbowym. Obywatel będzie świadom co do złotówki, na co inną jego pieniądze. Taka sytuacja powoduje, że ludzie, czarno na białym, będą mogli ocenić, za której władzy płacą więcej, za której mniej i czego się spodziewać. Taka sytuacja sprawi, że budżet dla przeciętnego obywatela stanie się sprawą oczywistą. Taka świadomość przydała by się każdemu z nas. Łatwo będzie przejrzeć obietnice wyborcze, które obecnie ciężko nam zweryfikować.