Niezmienna polityka “Tu i teraz”

Rząd PiS podobnie jak wcześniej rządząca PO praktykuje bardzo krótkowzroczną politykę „Tu i teraz” czyli tymczasowych socjalnych projektów, konsolidacji i zabezpieczaniu zdobytej władzy, ciągłego uszczelniania systemu podatkowego oraz marketingu reform bądź przebudowy kraju.

Różnice można znaleźć w retoryce. Platforma Obywatelska stosowała miękki liberalizm, budowała atmosferę bezpieczeńśtwa, spokoju, ostrożnych reform i „kupowała” wyborców przyszłymi pieniędzmi z Unii. PiS w swoim sięrmieżnym stylu postawił na twardą retorykę „wstawania z kolan” „odbudowy Polskiej gospodarki” „Dobrej zmiany” obywateli zaś „kupił” ich własnymi pieniędzy w formie znanej już niemal wszystkim „500+”.

Obie partie jednak skupiają się na konsolidacji i utrzymaniu władzy bez większego planu na lata (trudno mówić o Planie Morawieckiego, który jest bardziej filozofią co chce zrobić niż byłby w stanie zrobić). Zagraniczne koncerny jak Toyota dostają miliony złotych za otworzenie kilkudziesięciu miejsc pracy (w przeliczeniu 240 tysięcy za jedno miejsce pracy). Zapewne wiele Polskich firm również chciałoby takiego wsparcia.

Poprawić sytuację w Polsce może jedynie długowzroczna strategia reform gospodarczych i prawnych, która uprościłaby prawo, zmniejszyła nacisk fiskalny, obniżyła podatki uwolniając polską przedsiębiorczość oraz wprowadziła atmosferę rozwoju i szans na inwestycje.

Jeśli partie rządzące będą dbać tylko o swoją władzę na władzy, to Polska długo będzie niewiele znaczącym średniakiem.