OLT Express i Amber Gold czyli brak skutecznych narzędzi nadzoru

Ostatnia wypowiedź syna byłego premiera rządu Michała Tuska, podczas środowego posiedzenia komisji śledczej, pozwala nam zrozumieć i poznać pewne machinacje defraudacji pieniędzy. O ile sam syn Donalda Tuska jest w naszym odczuciu jedynie pionkiem bądź ofiarą tej układanki, to bardziej znaczące jest powiązanie OLT Express z Amber Gold, która okazała się finansowym oszustwem na większą skalę.

„Razem wiedzieliśmy, że to jest, mówiąc tak kolokwialnie, lipa (…), czyli że są pewne podejrzenia wokół Marcina Plichty, że KNF wydała swoje ostrzeżenie wcześniej dotyczące produktów finansowych Amber Gold” – Słowa te potwierdzają tylko opublikowany w 2013 roku raport Komitetu Stabilności Finansowej, który zauważył, że wyłudzenie pieniędzy przez Amber Gold od ponad 11 tys. osób było możliwe m.in. dzięki zaniechaniom ze strony instytucji publicznych, wskazując przede wszystkim na Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ABW oraz CBŚ oraz część banków współpracujących z Amber Gold.

Innym podobnym przykładem wyłudzeń kredytowych były działania na szkodę Banku Spółdzielczego w Nadarzynie oraz SK Banku (Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie) na kwoty 2,7 mld złotych przez osoby związane z dużymi firmami, jak i rzeczoznawców.

W Polskim prawie oraz praktyce prawnej brakuje solidnych narzędzi stałej weryfikacji i nadzoru nad bankami oraz spółkami państwowymi. Nierentowność i stale pojawiające się afery pozwiązane ze spółkami państwowymi są symbolem niekończącej się polskiej patologii. Mądra prywatyzacja, zwiększenie skuteczności nadzoru oraz wprowadzenie odpowiedzialności urzędników za to odpowiedzialnych to jedne z rozwiązań, które mogą powoli zmieniać sytuację w Polsce.

—-
Artykuły związane ze sprawami:
http://www.salon24.pl/newsroom/787731,zeznania-michala-tuska-wiedzialem-z-ojcem-ze-amber-gold-to-lipa
https://wpolityce.pl/polityka/341902-jak-publiczna-spolka-do-konca-holowala-olt-express-ujawniamy-skandaliczne-decyzje-w-polskich-portach-lotniczych
http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Michal-Tusk-ws.-Amber-Gold-Wiedzielismy-z-ojcem-ze-to-lipa
http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,21350350,afera-wieksza-od-amber-gold-zatrzymali-prezesow-znanych-spolek.html