Pamięć o powstaniu to za mało!

17:00 – Godzina „W” – 1 sierpnia jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Rozpoczęło się powstanie, które do dziś dnia wzbudza wiele emocji.

Dla jednych był to pokaz bohaterstwa, odwagi i gotowości do najwyższego poświęcenia w imieniu ojczyzny, wedle drugich to jak wrzucenie granatów do ciasnego pomieszczenia, pokaz bezsilności, naiwności i bezsensownej straty.

Niezależnie od ocen i wyroków, które ferują różni ludzie , Powstanie Warszawskie wymaga czegoś więcej niż tylko pamiętania, ale wyciągania wniosków na przyszłość. Naszym zadaniem dzisiaj jest niedopuszczenie, by Polacy musieli umierać za swoją ojczyznę w warunkach bez szans na zwycięstwo.

Jeśli chcemy naprawdę uczcić poległych bohaterów, zadbajmy o naszą gospodarkę, naprawmy i uprośćmy prawo, rozwińmy i zmodernizujmy naszą armię, zbudujmy sieć sprawnych sojuszy międzynarodowych, a także wypracujmy stabilny model ustrojowy, który wytrzymałby wstrząsy polityczne.

Sprawmy wreszcie, by nasza historia była pasmem zwycięstw, a nie martyrologicznych porażek!