Po co wycinać Puszczę Białowieską?

Z uwagą obserwujemy decyzje i zmiany dotyczące wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, protesty organizacji dbających o ochronę środowiska oraz powody całego sporu.
Głównym argumentem władz państwowych, czyli ministerstwa środowiska, jest ochrona całego lasu przed kornikiem, który w ostatnich latach zwiększył swoją aktywność. Na wzór amerykański, proponowana jest wycinka drzew chorych i minimalizowanie ryzyka przenoszenia kornika na inne drzewa. Metoda ta jest skuteczna przy ogromnych połaciach leśnych mających setki tysięcy kilometrów, a nie przy 62 tys. hektarach, gdzie może przynieść więcej szkód.

Nie ma poważnych argumentów naukowych wskazujących na to, że w warunkach zbliżonych do Puszczy Białowieskiej wycinka jest skuteczna. Zwolennicy tej metody nie mają się na co powołać.

W ramach dyskusji warto wspomnieć o dwóch spojrzeniach na sytuację w Puszczy: przyrodnika, dla który patrzy z perspektywy tysięcy lat i wie, że las stać dalej będzie, a aktualna sytuacja to jedynie drobna zmarszczka, oraz nie-przyrodnika, który patrzy na to z perspektywy długości ludzkiego życia i natychmiast zaradzić „zamieraniu” lasu.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO po analizie sytuacji stwierdziło: Polska ma natychmiast wstrzymać wycinkę drzew.

My również stoimy na stanowisku, że w kwestiach tak ważnych jak Puszcza Białowieska należy podejmować racjonalne decyzje i zaprzestać dalszej wycinki drzew.

—-
Przeczytaj więcej o tym problemie:
http://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/wycinka-puszczy-bialowieskiej-stanowisko-eksperta,artykuly,394485,1.html
http://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/fakty-i-mity-o-puszczy-bialowieskiej-lasy-panstwowe-vs-greenpeace/bmt0w7e
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1711320,1,unesco-blokuje-wycinke-w-puszczy-bialowieskiej-czy-minister-szyszko-poslucha.read