Podsumowanie akcji „Radioaktywne Siemianowice”

Kilka dni temu informowaliśmy o lokalnym, ważnym dla mieszkańców, happeningu „Radioaktywne Siemianowice”, które jako Wolni Obywatele wspieraliśmy organizacyjnie i technicznie. Założeniem zorganizowania piątkowego happeningu było uświadomienie mieszkańców o zagrożeniu jakie mamy w Siemianowicach Śląskich oraz poruszenie opinii publicznej problemem smrodu z jakim mamy do czynienia na co dzień w całym mieście.

Na konferencji prasowej zjawiło się wiele lokalnych i regionalnych mediów jak: TVP 3, Wyborcza, Radio eM, Naszemiasto.pl Siemianowice Śląskie, Edytor.net, Fakt24 Śląsk, Dziennik Zachodni. [linki do relacji pod wpisem]

Jednym z głównych problemów poruszonych podczas wystąpienia przez Janusza Ławeckiego – organizatora akcji – na briefingu prasowym było bezpieczeństwo mieszkańców zagrożone bliskością firm przetwarzających niebezpieczne substancje chemiczne. Zwrócił on uwagę mediów oraz zgromadzonych mieszkańców i urzędników na coraz częściej występujące niekontrolowane pożary, niewystarczające zabezpieczenia i powszechną niefrasobliwość firm recyklingowych przy obchodzeniu się z substancjami chemicznymi.

Oprócz samej konferencji prasowej lokalni działacze zbierali podpisy pod petycją do Prezydenta połączona z rozdawaniem ulotek informacyjnych wraz z maseczkami przeciwpyłowymi od piątku do poniedziałku. Podpisy te zostały złożone w kancelarii podawczej Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.

Akcja nie miała na celu jedynie krytykować aktualnej sytuacji, ale przede wszystkim zaproponować rozwiązania w formie postulatów:

  •  Informacja Prezydenta o przychodach do budżetu z tytułu posiadania na swym terenie firm recyklingowych oraz strat związanych z likwidacją tych firm.
  •  Uchwała Rady Miasta o upoważnieniu Prezydenta do wszczęcia działań na forum członków Metropolii Górnośląsko Zagębiowskiej zmierzających do uporządkowania gospodarki odpadami.
  • Zaproponowanie władzy Ustawodawczej wprowadzenia przepisów o zwalczaniu uciążliwości odorowej na wzór rozwiązań takich krajów jak Szwajcaria czy Niemcy opisany w raporcie przygotowanym przez Biuro Analiz i Dokumentacji Kancelarii Senatu z listopada 2014r.
  • Spowodowanie całego szeregu bardzo szczegółowych kontroli i nadzoru wszystkich wszystkich firm zajmujących się przeróbka odpadów w mieście.  
  • Włączenie w prace nad poprawą stanu powietrza oraz bezpieczeństwa związanego z gospodarką odpadami w mieście, strony społecznej i pełne raportowanie postępu prac w tej materii.
  • Przyśpieszenie prac nad tworzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego szczególnie w obszarach na których występują firmy przetwarzające odpady.

—–
Relacje mediów:
http://siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl/artykul/mieszkancy-siemianowic-slaskich-maja-dosc-smrodu-i-firm,4217414,artgal,t,id,tm.html
http://baza.edytor.net/fotoweb/Grid.fwx?position=9&archiveId=5002&columns=4&rows=2&sorting=ModifiedTimeAsc&search=radioaktywne%20and%2018.08.2017
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/siemianowice-slaskie/a/mieszkancy-siemianowic-slaskich-protestuja-maja-dosc-smrodu-i-firm-recyklingowych-zdjecia,12398868/
http://radioem.pl/doc/4119148.Pikieta-w-smierdzacej-sprawie
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22247622,smrod-w-siemianowicach-slaskich-mieszkancy-przyszli-pod-urzad.html
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/mieszkancy-siemianowic-slaskich-maja-juz-dosyc-smrodu/wyqp97s

KRÓTKA RELACJA ZDJĘCIOWA