Polacy, wracajcie?

indexW zeszłym roku Minister Morawiecki przedstawił pomysł rozbudowy swojego planu o politykę zachęcającą inne narodowości do emigrowania do naszego kraju. Deklarował on wolę oferty pracy w Polsce dla między innymi Ukraińców, ze względu na niekorzystną demografię oraz słabą kondycję naszego rynku pracy. Teoretycznie miał temu przeciwdziałać program 500+, jednak jego siły okazały się niewystarczające. Jeśli połączymy to z obietnicą obniżenia wieku emerytalnego stajemy przed poważnym kryzysem, w którym nie dość że nie ma komu pracować na coraz szybciej starzejące się społeczeństwo, to wcale nie tworzymy atrakcyjnych miejsc pracy zachęcających Polaków w kraju i za granicą do powrotu lub pozostania w kraju.

Czego oczekują od Polski jej obywatele na emigracji? Wielu deklaruje, że chętnie by wróciło, gdyby tylko warunki życia nie były tak trudne, prawo prostsze i mniej restrycyjne, zarobki wyższe i nie trzeba było się kredytować każdej inwestycji, marzenia czy zwykłych potrzeb. Zatem hasło „superministra” nawołujące Polaków, z różnych części świata, do powrotu nie może odnieść sukcesu.

Naszym zdaniem obietnica 500zł (przypominamy, że chodzi o tych, co mają dziecko/dzieci) nie jest tym co zadecyduje o powrocie naszych obywateli do kraju. Wyjechali oni za chlebem, szansami, marzeniami i interesuje ich najczęściej własny dom, rodzina i zapewnienie bytu tej rodzinie i możliwość osiągania sukcesów i spełniania marzeń. I takiego bezpieczeństwa i możliwości od Polski oczekują. 74-14261_m

Pozostaje pytanie jak zachęcić Polaków do pracy w Polsce? Zapewniając im bezpieczeństwo i pewne jutro. Możliwość wybierania między wieloma ofertami pracy, kupienia bądź wybudowania domu bez kredytu. Dodatkowo wysokie zarobki, stabilną sytuację, bez groźby tego że w wyniku szalonego pomysłu ustawodawcy stracą w mgnieniu oka pracę. Wielu emigrantów cierpi z powodu rozłąki z rodziną, ich dzieci wychowują się bez kontaktu z dziadkami. Wystarczy stworzyć dla nich pewne i bezpieczne podstawy a sami pociągną dalsze reformy i państwo do przodu.

Martwi i zarazem motywuje nas do pracy fakt, że wielu Polaków musi wyjeżdzać z kraju, by być szczęśliwym. Pragniemy by to szczęście znajdowali w Polsce.