Policja bliższa społeczeństwu

15 maja 2016 roku doszło do skandalicznego wydarzenia, gdzie Igor Stachowiak przy zgaszonym świetle, półnagi, w kajdankach na dłoniach, rażony wielokrotnie paralizatorem zmarł w komisariacie Wrocław Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12.

Była to niewinna ofiara nieporozumienia, gdyż miał on nieszczęście być podobnym do Mariusza Frontczaka poszukiwanego za handel narkotykami, który dwa dni wcześniej uciekł z rąk policji.

Sytuacja, która wynikła będzie rzutować na opinię Policji w społeczeństwie, która przed samym wypadkiem uważała ją za nieskuteczną, skupioną na wlepianiu mandatów czy nieprzyjemną w stosunku do obywateli. Nie jest to postawa sprzyjająca bezpieczeństwu i stabilności wewnętrznej kraju.

Policja w Polsce powinna przejść znaczące reformy zbliżające ją realnie do społeczeństwa („Community policing”) oraz zwiększyć wykrywalność inwestując w nowoczesną technologię oraz stosując nowe koncepcje realizacji zadań policyjnych („Intelligence-ledpolicing”). Zależy nam by Policja była nieopresyjnym, ale skutecznym narzędziem do egzekwowania prawa i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.

————-
Szczegóły sprawy przeczytacie na:
http://www.tvn24.pl/superwizjer-w-tvn24,149,m/smierc-w-komisariacie-we-wroclawiu-nowe-informacje,741647.html
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-05-21/nowe-fakty-ws-smierci-igora-s-na-komisariacie-i-natychmiastowa-reakcja-mswia-oraz-policji/