Polityczny „wiatr zmian”

Dla wielu ludzi zaskakujące zwycięstwo Donalda Trumpa jest dowodem, że nastąpiła globalna zmiana trendów w polityce.
rzecznik-watykanu-sowa-papiea-o-trumpie-to-nie-jest-osobisty-atak-nh1d1

Obecny trend wyborczy, w dobie porażki systemów pomocy socjalnej, nie jest niczym zaskakującym i odzwierciedla niezadowolenie społeczeństw zaawansowanej cywilizacji zachodniej, której komfort życia w ostatnich latach systematycznie spada. Biznesy przestają się opłacać o pracę coraz trudniej, prognozy emerytalne są i będą coraz gorsze i do tego trzeba utrzymywać coraz większą rzeszę ludzi niepracujących. Problemy te dowiodły, że system oparty na retoryce równości, wolności i zasiłkach socjalnych nie funkcjonuje.

O ile każdą agresję na drugiego człowieka dzisiaj przypisywaną nacjonalistom należy potępiać, obserwujemy również przebudzenie się tendencji patriotycznych „pokolenie wnuków sięga w przeszłość ciekawe historii swoich dziadów i pradziadów”, pojawia się nowe zainteresowanie kościołem chrześcijańskim (Papież Franciszek w mediach).

defendeurope

Innymi przykładami „wiatr zmian” jest sprawa Brexitu i rosnącej popularności partii eurosceptycznych na Wyspach Brytyjskich, dążenie Szkocji do niepodległości zaś Katalonii do secesji, silna pozycja Frontu Narodowego Marine Le Pen, która jest już faworytem w przyszłych wyborach, czy przykład zwycięstwa PiS w Polsce. Ogólnie zauważalny jest wzrost popularności kwestiami narodowościowymi i mocna krytyka wszelkich projektów pro-unijnych, pro-zjednoczeniowych. Niemalże w każdym z krajów europejskich pojawiają się partie i ugrupowania nacjonalistyczne, bądź żądające powrotu do sprawdzonych zasad.

Aktualna polityka socjalna oparta na płaceniu ludziom za niepracowanie, obiecywanie im niepewnej emerytury i pozornie działającej służby zdrowotnej połączonej z wysokimi podatkami nie sprawdza się. Ciężko pracujący ludzie z ambicjami w krajach Europy i Stanach Zjednoczonych domagają się zmiany. Zwycięstwo Trumpa jest jednym z wielu przejawów tego, że społeczeństwo boi się cofnięcia w rozwoju przez politykę socjalną.

Jako Wolni Obywatele stajemy po stronie nadchodzącego „wiatru zmian”. Czasy pozornego dobrobytu i „tematów zastępczych” się skończyły. Pragniemy przywrócić proste i uniwersalne zasady: gospodarności, roztropności i pragmatyczności.