Relacja z inauguracji Wolnych Obywateli 15.10

Każde wydarzenie powinno mieć swoją relację.
Specjalnie dla Was opiszemy ją w sposób chronologiczny, dodając do tego zdjęcia w każdym etapie – by oglądanie było przyjemniejsze!
_______________________

PRZYGOTOWANIA:
 Goście specjalni oraz goście z widowni, mieli wyznaczoną osobną salę na pozostawienie swoich rzeczy oraz salę z cateringiem kawowym. W głównej sali przygotowane zostały kamery, uwieczniające wydarzenie, rzutnik by na bieżąco informować o aktualnym przemawiającym bądź o aktualnym statusie wydarzenia oraz kącik informatyczny by relacjonować inaugurację w social media już w trakcie jego trwania!
77 tuz-przed-startem2 tuz-przed-startem

ROZPOCZĘCIE – Gosia Owieczko
Inauguracja rozpoczęła się z pewnym poślizgiem czasowym – o 11:40. Naszym konferansjerem był Paweł Dukat, który poprosił naszą rzecznik Gosię Owieczko o krótką prezentację ogólnych założeń i motywów „Wolnych Obywateli”.

przygotowania2 rzecznik-gosia

imga0049 imga0048

PIERWSZY GOŚĆ SPECJALNY – Jan Wojciech Kubań
Pierwszym prelegentem był Jan Wojciech Kubań Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). W swej wypowiedzi nawiązał do swoich pozytywnych doświadczeń z Szwajcarii, w której spędził wiele lat. Struktury władz Szwajcarii są diametralnie inne niż w Polsce. Władza i społeczeństwo są bardziej odpowiedzialne oraz partycypujące w życiu politycznym kraju. Został przedstawiony ciekawy przykład podejścia do propozycji np. 500+ na przykładzie Francuzów oraz Szwajcarów. 90% mieszkańców Francji odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy chcieliby podobny projekt socjalny w wysokości np. 1000 euro, bez wiedzy skąd by one pochodziły, zaś 77% mieszkańców Szwajcarii było przeciw.
Pod koniec swojej wypowiedzi Pan Kubań podkreślił, że bardzo się cieszy z inicjatywy „Wolni Obywateli” oraz założeń dążących do wspólnych, niekonfliktowych działań.

kuban-1 kuban-2kuban-4

DRUGI GOŚĆ SPECJALNY – Patrycja Pendrakowska

Drugim prelegentem była Pani Patrycja Pendrakowska z Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA). Zwróciła uwagę na problemy z którymi borykają się przedsiębiorcy zaczynający działalność w Polsce. Nowe inicjatywy, zanim okrzepną i nabiorą rozpędu, zderzają się z obojętnością innych. Łatwo jest korzystać z usług międzynarodowych korporacji płacąc słono za ich usługi, trudniej wspierać lokalne przedsięwzięcia i lokalnych usługodawców. Jest to zdaniem prelegentki wadliwy model, ponieważ blokuje rozwój nowych przedsiębiorców, faworyzując dobrze rozreklamowane giganty. Wystarczy znaleźć partnera w okolicy, który być może jest w podobnej sytuacji, bo wspierając się wzajemnie w taki sposób, wspólnie można osiągnąć więcej.

 
„Profesjonalizm drogą do sukcesu” – Michał Oleszczuk

Między wypowiedziami naszych gości specjalnych wystąpił Michał Oleszczuk, który przedstawił bardzo ważną myśl. Do polityki i zarządzania podchodzić należy w sposób profesjonalny, we współpracy z zawodowcami z różnych dziedzin. Położył duży nacisk na profesjonalny przekaz marketingowy idei. Każda mądra myśl powinna być dobrze i atrakcyjnie zaprezentowana, by ludzie mogli zrozumieć i zapragnąć jej. Dla przykładu podał abstrakcyjny, acz wymowny, przykład wspaniałego towaru opakowanego w papier toaletowy, którego nikt nie kupi oraz kompostu/gnoju, który zapakowany w złoto jest możliwy do sprzedania. Na koniec podkreślił konieczność uczciwej i transparentnej współpracy, która przynosi efekty!

michal-o-4 michal-o3

PRZERWA KAWOWA

przerwa-catering-2 przerwa-catering w-przerwie w-przerwie2

TRZECI GOŚĆ SPECJALNY – Dr Andrzej Sadowski

Trzecim prelegentem był Pan Dr Andrzej Sadowski Prezydent Instytutu Adama Smitha. W swej wypowiedzi zaznaczył by móc w sposób profesjonalny patrzeć na gospodarkę, nie można wchodzić w ideologiczne spory. Należy skupić się przede wszystkim na pragmatyzmie gospodarczym . Tworzenie warunków dla rozwoju gospodarczego, to jedyna i niefałszywa droga do dobrobytu Polaków. Podkreślił, że nawet jeśli w jednej sprawie, dwie lub więcej stron się zgadza, to warto coś robić wspólnie. Apelował by tak właśnie działać, gdyż jest to najlepszy sposób by budować i uczyć się dalekosiężnej współpracy bez podsycania nastrojów, wzajemnej odpowiedzialności i rozumienia rynku. Przedstawił także smutną refleksję, że w Polsce mamy ogromne problemy z umiejętnością uczciwej współpracy.

sadowski sadowski2sadowski-kamera sadowski3

LIDER STOWARZYSZENIA „WOLNYCH OBYWATELI” – Stefan Oleszczuk

Na sam koniec swoją prelekcję miał lider stowarzyszenia „Wolnych Obywateli” Stefan Oleszczuk. Przedstawił myśl, że gdyby zastosować zasady mądrego gospodarowania, to sytuacja byłaby podobna do sukcesu z Kamienia Pomorskiego, podczas pierwszej kadencji samorządu w 1990 roku, ale w skali całego kraju. Podkreślił, że patrzymy na przykłady z innych krajów szukając dowodów i inspiracji, by znaleźć właściwą ścieżkę reform w Polsce, zapominając, że mamy wspaniały własny przykład. Został on co prawda opracowany przez badaczy akademickich, ale elity polityczne całkowicie te doświadczenia zbagatelizowały. Polska bez długów z silnym nakładem na bezpieczeństwo, byłaby o wiele sprawniejsza w sytuacji zmieniającej się sytuacji geopolitycznej.

stefan-ole2 stefan-ole

ZAKOŃCZENIE – WYWIADY – KSIĄŻKI

Konferansjer Paweł Dukat po prelekcji Stefana Oleszczuka zakończył część oficjalną inauguracji. Zaprosił wszystkich do zakupu książek oraz udzielania wywiadów zaproszonym mediom.
imga0078 wystawa-ksiazek