Reprywatyzacja – powracający duch przeszłości

Reprywatyzacja po II wojnie światowej jak i okresie PRL jest dosyć mglistym tematem w dzisiejszym dyskursie politycznym. Medialnie zaczęło być głośno ze względu na aferę reprywatyzacyjną w Warszawie i zamieszaną w to prezydent Gronkiewicz-Walz.

Problem ten zaczęła poruszać partia rządząca, która może chcieć dążyć do uporządkowania kwestii okresu tzw „dzikiej reprywatyzacji” oraz zakończenia i rozliczenia wszelkich rekompensat za utratę mienia podczas tragicznych historycznych wydarzeń. Ma to uczynić nowa ustawa reprywatyzacyjna, z której jednak powoli się jednak wycofują.

Dotychczasowo rządy raczej spychały ten problem, gdyż nie miały rozsądnej wizji rozwiązania tego problemu i żadnych korzyści politycznych z tego powodu.

Zauważamy tutaj dwa czynniki zapalne: pierwszy dotyczy dużych sum pieniędzy i jasnego określeniu komu oraz w jaki sposób należy rozliczyć, drugi zaś dotyczy ujawnienia wielu nielegalnych przekrętów przejęcia kamienic, ziem czy budynków w okresie chaosu prawno-ustrojowego. Niektórzy podnoszą głosy, że sprawy te sięgają nie tylko Warszawy, ale wielu innych większych miast.

Reprywatyzacja to powracający duch przeszłości, który nie został nigdy porządnie rozwiązany, a który może być poważną „miną” polityczną i wizerunkową wielu prominetnych ludzi w Polsce.

Z jednej strony wszelkie takie „oczyszczenie” sytuacji jest generalnie w interesie Polski i Polaków, to z drugiej strony nie jesteśmy pewni, czy w aktualnym rozbiciu politycznym jesteśmy gotowi na polityczne trzęsienie ziemi.

—–
Więcej w tym temacie:
https://nowakonfederacja.pl/reprywatyzacja-dobra-zadna/
http://www.rp.pl/Nieruchomosci/310239975-Reprywatyzacja—kto-otrzyma-rekompensate-Duza-ustawa-reprywatyzacyjna-Patryka-Jakiego.html
http://fakty.interia.pl/polska/news-pis-wycofa-sie-z-ustawy-reprywatyzacyjnej,nId,2521633
https://wiadomosci.wp.pl/afera-reprywatyzacyjna-sieci-rodzina-hanny-gronkiewicz-waltz-zarobila-5-mln-zl-6194431461771393a