Rewolucja Październikowa – Tragedia zwykłego człowieka

100 lat temu w Rosji rozpoczęła się Rewolucja Październikowa, która do dnia dzisiejszego ma wpływ na wszystkie kraje wschodniej i środkowej Europy oraz wielu obszarów kontynentu Azjatyckiego.

Mimo usilnych starań, nie jesteśmy w stanie nazwać jest rewolucją „chwalebną”, wręcz przeciwnie nadzwyczaj krwawą, okrutną, opartą na najprostszych emocjach jaką jest zawiść, chwciwość i nienawiść. Nie odmówimy tego, że zmieniła ona bieg współczesnej historii, ale nie uważamy, że ta zmiana była pozytywna.

Ocenę naszą opieramy nie tylko na samych wydarzeniach październikowych, ale na skutkach tego wydarzenia w następnych dzisięcioleciach. „Dzieckiem rewolucji” był komunizm, który łączył idee Marksa i Engelsa z polityczną bezwględnością i okrucieństwem. W imieniu ideologii i „dobra” mas pracujących aresztowano ludzi, zsyłano ich do gułagów, organizowano czystki i prowadzono ich na krwawe wojny.

Społeczeństwa za żelazną kurtyną zostały także ideologicznie zniewolonone (sławetne polskie „homo sovieticus”) i postawione przed zagrożeniem wojny totalnej, którą mogła być „zimna wojna”

Rewolucja Październikowa mimo swojej ideologicznej otoczki była prawdziwą tragedią zwykłego człowieka. Czasem strachu, indoktrynacji, politycznej dyktatury i biedy. Prawdziwym dokonaniem tego systemu była równość w biedzie… oprócz tych „równiejszych”

Pragniemy by świat przeżywał rewolucje bezkrwawe, pchające nas jako społeczeństwo ku przyszłości, wszechstronnej wiedzy, poszanowania praw człowieka i wolności słowa.
Miejmy to na uwadze jak ktoś będzie nawoływał do rewolucji…