Rolnicy bez pośredników

Rolnicy w ostatnim czasie podnieśli kwestię niskich cen na skupach owoców i warzyw oraz strat związanych z polityką rządu jakim jest embargo na Rosję.

O ile możemy zgodzić się, że embargo realnie szkodzi naszym interesom i nie możemy oczekiwać, że Unia nam zadośuczyni, jak to już wcześniej uczyniła,to w sprawach cen postulaty zmian są nadzwyczaj krótkowzorczne.

Socjalistycznym myśleniem „niech Państwo zrekompensuje” albo „dopłaci” nie zmieni na dłuższą metę sytuacji rolników i przedsiębiorców.

Ceny na skupach są znacząco niższe niż w sklepach – Ok. 2 zł za kg malin,ok. 1,5 zł/kg wiśni, agrest 0,60 zł/kg. Rozumiejąc, że dochodzą do tego koszty transportu i marży, w sklepach ceny ciągle rosną, a skupach maleją.

Rozwiązaniem niskich cen skupu jest stworzenie spółdzielni rolniczych,którzy w wielu innych branżach zarabiają na pośredniczeniu w sprzedaży wielkim sklepom, marketom czy sieciom, bez pośredników, które sprzedawałby produkty prosto od rolnika do sklepu czy marketu.

Państwo zaś powinno wspierać wszelkie sposoby wolnorynkowej sprzedaży na rynku i wspierania rodzimych rolników – i tego właśnie powinniśmy wymagać od rządzących.

——
Źródła:
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ceny-owocow-w-skupie-w-2018-roku/1m8wkrm
https://www.polskiesadownictwo.pl/index.php/component/k2/item/1148-protest-2-08-2018