Stosunki dyplomatyczne w cieniu obozów zagłady

„polskie obozy zagłady” to jedno z największych historycznych przekłamaniach, które funkcjonuje w języku mówionym nie tylko przeciętnych ludzi, ale również wysoko postawionych polityków innych krajów.

Wynika to z dość nietrafnego skrótu myślowego, że skoro wiele obozów zostało wybudowanych w Polsce to są własnością i prowadzone przez Polaków. Biorąc pod uwagę, że wiedza o II wojnie światowej ogólnie jest dość skromna, dostajemy mieszankę, że jakoby Polacy byli masowymi mordercami.

Nowelizacja ustawy o IPN jest prawnym krokiem w celu karania za ten bolesny i szkodliwy skrót myślowy „polskie obozy zagłady”, dodatkowo karze podlegać będzie sugerowanie współodpowiedzialności za Holocaust państwa polskiego oraz „narodu polskiego”.

Odnosząc się do zapisów ustawy warto zaznaczyć: „Polskie obozy zagłady” to jawne kłamstwo, Polska nie pomagała w rozwoju niemieckiej machiny śmierci, ale nie wszyscy Polacy byli moralnie czyści – np. szmalcownicy.

Do tego właśnie ostatniego aspektu – w dość niedyplomatyczny sposób – odniosła się strona Izrelska. A jak to bywa z trudnymi tematami, budzą się demony historii i ludzie psotępują emocjonalnie, a nie roządnie. Jednakże Polska dyplomacja zamiast być stanowcza, ale uprzyjma, postanowiła pokazać pozorną siłę, która mogła zostać odebrana jako słabość… W tym wszystkich najlepiej skwitował to Premier Morawiecki w swoim tweecie „Auschwitz-Birkenau is not a Polish name, and Arbeit Macht Frei is not a Polish phrase.”

Choć nie jesteśmy zwolennikami zmiany społecznej rzeczywistości jedynie ustawami prawnymi, to przepis ten jest jasnym stanowiskiem, że Polacy zaczynają porządkować i bronić prawdy historycznej.

Szkoda jednak, że wiele krajów i ludzi ma tak mało poszanowania do ofiar kaźni systemu hitlerowskiego i używa tego do działań politycznych.

—–
Gorąco polecamy jeden z bardziej wyważonych komentarzy w tej sprawie:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/witold-jurasz-polska-mogla-uniknac-skandalu-niestety-znow-okazalo-sie-ze-nie-mamy-komentarz/ry9cbw8?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2