Unia Europejska wkracza w sprawy Polskie

Wiele instytucji zagranicznych w tym Komisja Wenecka, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Unia Europejska zwracały uwagę na kontrowersje wokół przebiegu zmian reform sądownictwa oraz Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

W przeszłości mowa była o tym że Komisja Europejska zdecyduję się na uruchomienie artykułu 7 traktatu unijnego wobec Polski. Ostatecznie uczniła to w dniu dzisiejszym (środa)

Artykuł ten mówi o tym że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskieg, Komisji Europejskiej, Rada Unii Europejskiej może stwierdzić, że istnieje ryzyko naruszenia przez kraj członkowski wartości unijne.
Warto dodać, że procedura ta została pierwszy raz w historii użyta i niestety w sprawie Polski.

Prawdopodobieństwo, by Rada Europejska oprócz wyzwania Polski do zmiany kursu reform sądownictwa i wprowadzenia przez nią zaleceń, przystąpiła do zawieszenia Polski w niektórych prawach członka, jest nikła. Założeniem tej procedury jest zwrócenie uwagi i sprowokowanie nacisku dyplomatycznego innych krajów oraz refleksję na temat proponowanych zmian w zakresie praworządności.

Reakcja rządu jak i opozycji jest przewidywalna, jedni ubolewają i są przeciwko ingerencji UE w sprawy Polski, drudzy zaś nawołują do zaprzestania „niszczenia sądów i ich niezależności” i popierają działania EU.

Jednym z założeń po II wojnie światowej jest nie ignorowanie, gdy w jakimś kraju europejskim dochodzi do podejrzeń o łamanie niezależności sądów i ingerencji politycznej na te organy.

Naszym zdaniem jest to potrzebna procedura wzmacniająca skuteczność prawa międzynarodowego, które może zapobiec powtórce wydarzeń z naszej niechlubnej historii.

—-
Więcej na ten temat:
https://www.arslege.pl/stwierdzenie-przez-rade-ryzyka-powaznego-naruszenia-przez-panstwo-czlonkowskie-wartosci-unii/k78/a11015/
http://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/aktualnosci/news-morawiecki-reforma-wymiaru-sprawiedliwosci-jest-konieczna,nId,2480393
http://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/aktualnosci/news-tusk-licze-ze-polski-rzad-pojdzie-po-rozum-do-glowy,nId,2480382