Urzędowy bat na przedsiębiorców

Rządzący postanowili wprowadzić nowe narzędzia dla fiskusa (Urząd Skarbowy) do walki z przedsiębiorcami, których uznają za oszustów czy wyłudzaczy.

Możliwości te wzbudzają w nas duży niepokój, gdyż fiskus będzie mógł zablokować konto bankowe na 72 godziny, a nawet na 3 miesiące w razie – ich zdaniem – uzasadnionych przyczyn. Wszystko opierać się będzie na uznaniowości urzędków bez potencjalnego zabezpieczenia w razie błędu lub niesłusznego oskarżenia.

Warto zaznaczyć, że płynność finansowa jest jedynym z najważniejszych elementów poprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. W razie zablokowania konta podmiot taki może popaść w bankructwo z powodu braku środków realizacji umów.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że intencją rządzących jest wizja uszczelnienia ściągalności podatku VAT i karaniu tych, którzy tego specjalnie unikają. Są to jednak narzędzia, które mogą mieć ogromny wpływ dla przyszłości danej firmy.
Rządzący chętnie dają swoim urzędom narzędzia systemowe, ale mniej chętnie przygotowują zabezpieczenia w razie ich błędnych decyzji.

Ogólny brak konkretnego systemu odpowiedzialności majątkowej za karygodne czy niewłaściwe decyzje urzędników jest bolączką funkcjonowania relacji urzędnik <–> obywatel

—-
Więcej na ten temat:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1092671,2018-nowa-bron-fiskusa-przeciwko-oszustom.html
http://www.tvp.info/29599421/na-zadanie-urzednikow-bank-zablokuje-firmie-rachunek-na-72-godziny
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/podatnik-vat/769792,Blokada-rachunku-bankowego-w-przypadku-podejrzenia-o-wyludzenie-VAT.html