Żniwa reformy edukacji

Sprawa reform edukacji minister Zalewskiej rozpala serca wielu Polaków. I to nie bez powodu. Główna oś krytyki dotyczy kolejnego rozbijania systemu edukacji, który mimo wstępnych turbulencji zaczął w ostatnich latach kostnieć i przynosić zauważalne pozytywne efekty.

37 tys. nauczycieli, 7,5 tys. dyrektorów i 30 tys. pracowników administracji i obsługi – tyle osób, według obliczeń Związku Nauczycielstwa Polskiego, straci pracę przez reformę edukacji, mimo zapewnień Pani Zalewskiej, że wszystko odbędzie się bez problemów. Od września 2017 roku gimnazja będą wygaszane, zaś chaos związany z reorganizacją placówek, fluktuacją kadr oraz budową podstawy programowej pozostanie… zapewne przez kilka najbliższych lat.

PiS postanowił zmienić system 6 + 3 + 3 na 8 + 4/5 (Technikum) głównie posługując się argumentacją „bo kiedyś tak było i nie było źle”, mimo iż powrót techników do łask jest rzeczą pożądaną. Nie jest to reforma pozytywna, a wręcz negatywna, gdyż nie dość, że wprowadza chaos w systemie edukacji, to jeszcze ukraca godziny przedmiotów ścisłych i historycznych dodatkowo obniżając poziom wiedzy uczniów, bez zmiany na skuteczniejsze i bardziej przyjazne sposoby nauczania.

Zmiana nazewnictwa, inny podział etapów nauczania oraz próba politycznej ingerencji w materiał nauczania, nie może przynieś zadowalających efektów. Pozostaną nadal szkoły starego, nieefektywnego stylu pruskiego skupione na realizacji przepastnych odgórnych założeń kuratoriów oraz weryfikacji wiedzy jedynie poprzez sformalizowane i niereprezentatywne testy pisemne.

PiS na siłę wprowadza reformy… robiąc to za szybko i nieporządnie

——
Źródła opisujące aktualną sytuację:
https://wiadomosci.wp.pl/szkoly-do-likwidacji-nauczyciele-do-zwolnienia-zalewska-mija-sie-z-prawda-6098113948300417a
http://www.rp.pl/Edukacja/161019205-Anna-Zalewska-o-likwidacji-gimnazjow-Zwolnimy-niewielki-procent-nauczycieli.html
http://rzeszow-news.pl/anna-zalewska-rzeszowie-o-reformie-oswiaty-zwolnien-nauczycieli-bedzie/